روی زمین بخوابیم یا تخت

روی زمین بخوابیم یا تخت

با توجه به پیشرفت جوامع امروزی تقربیا همه افراد جامعه درباره نحوه نشستن پشت میز و روی صندلی را میدانیم تا صدمه‌ای به ستون فقرات و بدن‌مان وارد نشود؛ از شیوه صحیح راه رفتن و ایستادن هم آگاهیم و برای حفظ سلامت‌مان تا حد امکان به آنها توجه می‌کنیم؛ اما آیا درباره روش خوابیدن که از مهمترین مراحل روزمره ما میباشد نیز مطالعه و یا اطلاعاتی داریم؟ و اینکه حتی روی تخت با تشک طبی بخوابیم یا روی زمین؟ در چه وضعیت و با چه شرایطی؟ و اینکه وقتی از خواب بیدار میشویم چگونه بهتر است از جایمان بلند شویم.

تحقیقات نشان می‌دهند دانشمندان با مطالعه روی نحوه خوابیدن افراد دریافتند که شخص برای خوابیدن حداقل 30 سانتی متر با زمین باید ارتفاع داشته باشد در غیر این صورت گرانش زمین باعث پیری زودرس و ایجاد چین و چروک و افتادگی اندام‌های بدن می‌شود. برای اینکه این فاصله را حفظ کنیم باید از تخت با تشک طبی استاندارد استفاده کنیم و از خوابیدن روی زمین خودداری کنیم.

 

خوابیدن روی تخت بهتر از زمین

همانگونه که در بالا بدان اشاره شد، خوابیدن بر روی تخت بهتر از خوابیدن بر روی زمین است: اما مسئله ای که کار را بسیار سخت تر کرده، انتخاب تشک و تخت مناسب با توجه به تنوع مدل های تشک ایرانی و تشک خارجی در بازار است که خرید تشک را کمی مشکل کرده؛ این روزها در فروشگاه‌ها چشم‌مان فقط به تشک‌های پنبه‌ای با کوک‌های درشت نمی‌افتد بلکه انواع متفاوتی از تشک‌ها با جنس‌ها و طرح‌های مختلف ما را در خرید نوعی مناسب به تردید می‌اندازد؛ تشک‌هایی که ادعا می‌شود فواید بی‌شماری دارد که از جمله آنها میتوان به خواب نرفتن دست و پا رویش و جلوگیری از ابتلا به کمردرد و درد های عضلانی و بالأخره خوابی آرام و را به من و شما هدیه میدهد.

تمامی موارد ذکر شده و البته اینکه زمان زیادی در طول شبانه روز ما به خواب اختصاص دارد، ما را وادار میکند تا توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشیم.

شهرام صادقی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در مورد شیوه صحیح خوابیدن می‌گوید: بهتر است افراد در حالت خوابیده به پشت (با بالش زیر زانوها) یا خوابیده به پهلو (با بالش بین زانوها) استراحت کنند و بخوابند بنابراین زمانی که پس از پشت سر گذاشتن یک روز کاری، می‌خواهید استراحت کنید و چند ساعتی بخوابید، بهتر است این نکات را هم در نظر داشته باشید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

خوابیدن روی تخت بهتر است یا زمین

در زمان های گذشته استفاده از تخت و تشک تخت رواج زیادی نداشت و اغلب مردم وقتی خسته از سرکار به منزل میرسیدند ترجیح میدادند روی تشک های معمولی یا پتو روی زمین بخوابند، اما کدام یک از این روش‌ها برای حفظ سلامت مفید است و به فرد کمک بیشتری می‌کند؟

بسیاری از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، چنان به خوابیدن روی زمین عادت کرده اند و حتی آن را مفید و مؤثر برای سلامتی نیز می‌دانند، که به هیچ‌وجه حاضر نیستند، روش‌شان را تغییر دهند. این عزیزان تا حدی به خوابیدن روی زمین اعتقاد دارند که حتی اگر زمانی روی تخت با تشک طبی بخوابند نیز احساس کمر درد به سراغشان می‌آید و تصمیم می‌گیرند چند شبی روی زمین بخوابند تا دردشان آرام شود.

پزشکان ارتوپدی در این‌ مورد، خاطرنشان می‌کنند: خوابیدن روی تخت با خوابیدن روی زمین یک تفاوت مهم و عمده دارد؛ در واقع زمانی که فرد روی تخت می‌خوابد، موقع بیدار شدن دیگر لازم نیست از روی زمین بلند شود و به همین دلیل زانوها خیلی خم نخواهد ‌شد.

طبق گفته های وی، نکته دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که خیلی علمی نیست؛ ولی بسیاری از افراد به آن باور دارند؛ آنها می‌گویند زمانی‌که روی زمین می‌خوابند، بدن‌شان خشک‌ شده و هنگام صبح به راحتی از جای خود بلند نمی‌شوند.

administrator
ارسال دیدگاه